پول‌توجیبی چیست؟

پول‌توجیبی به پولی اطلاق می‌شود که کودک می‌تواند با آن خرید روزانه و نیازهای غیراساسی خود را انجام دهد. پول‌توجیبی،‌ نوعی درس اقتصاد در دوران نخست زندگی است. یک کودک دوست دارد برای خود اسباب‌بازی خاصی بخرد که به‌طورمعمول برای او نمی‌خرند. او یاد می‌گیرد اگر آن اسباب‌بازی خاص را می‌خواهد، باید پول‌توجیبی‌اش را پس‌انداز کند و یک سری خرج‌ها را فراموش کند تا به خواسته خود برسد. این بهترین کلاس درس برای اوست.

بسیاری از پدر و مادر در ارتباط با این‌که چگونه به فرزندانشان پول‌توجیبی بدهند و این پول‌توجیبی آیا نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند یا خیر خود را بسیار دغدغه دارند؛ و شاید هیچ‌گاه به راه‌حلی مناسب و منطقی نیز نمی‌رسند؛ زیرا آن‌ها دانش کافی دراین‌باره ندارند و مشتاق هستند بدانند که در خصوص ارائه پول‌توجیبی چگونه رفتار بکنندُ اصلاً آیا آن را پرداخت بکنند یا نکنند کم و کیف آن چگونه باشد از چه سنی شروع به پرداخت پول‌توجیبی بکنند.

شما والدین باید به فرزندتان بیاموزید در قبال پولی که دریافت می‌کند مسئول است و باید به بهترین شکل آن را خرج کند و چه میزان از آن را پس‌انداز کند.

هدف از دادن پول‌توجیبی به فرزندان قبل از هر چیز آموزش مدیریت دخل‌وخرج و دانستن اهمیت و ارزش دارایی‌ها است.

پرداخت پول‌توجیبی از چه سنی مناسب است؟

زمانی که فرزندان ما با پول آشنا می‌شوند و متوجه می‌شوند که بایستی برای خرید نیازهای خود پول پرداخت کنند و تفاوت پول‌های کاغذی را از سکه‌ای تشخیص می‌دهند و با اعداد آشنا می‌شوند می‌توان به آن‌ها پول‌توجیبی پرداخت کرد، اگر کودک شمردن بلد نباشد، دادن پول‌توجیبی به او هیچ فایده‌ای ندارد، چون قادر نیست به هنگام پول گرفتن و یا خرید کردن، جمع و تفریق کند. به‌صورت میانگین از سن 4 الی 5 سالگی شروع می‌شود و نحوه پرداخت آن‌هم در ابتدا بهتر است که به‌صورت روزانه باشد و خرید‌های کوچکی که شما انجام می‌دادید را پولش را به فرزندتان بدهید تا خود او پرداخت کند.

به چه شکلی پول‌توجیبی پرداخت شود؟

پول‌توجیبی می‌تواند به یکی از اشکال روزانه، هفتگی و ماهیانه پرداخت شود. با توجه به سن کودکان و نوع هزینه‌های آن‌ها می‌توان مشخص کرد که پول‌توجیبی به چه شکلی به آن‌ها پرداخته شود در ارتباط با بچه‌هایی که سن کمتری دارند آن‌ها ظرفیت و توانایی نگهداری پول خود را برای یک هفته و یا یک ماه نداشته و تمام پول را یکجا خرج می‌کنند؛ بنابراین بهتر است برای کودکان کمتر از 7 سال به‌صورت روزانه این مبلغ پرداخت شود و هر چه سن کودک بالاتر می‌رود این پرداخت‌ها به‌صورت هفتگی و ماهانه صورت پذیرد. با توجه به این‌که روند پرداخت حقوق و پول در کشور ما به‌صورت ماهیانه هست توصیه می‌شود برای کودکان بالاتر از 10 پرداخت پول‌توجیبی به‌صورت ماهیانه باشد تا با نحوه مدیریت آن در یک ماه بیشتر آشنا شده و تجربه کسب کنند و در آینده بتواند مدیریت مالی بهتری را انجام بدهند.

اقداماتی که قبل از دادن پول تو جیبی به بچه‌ها بایدرعایت شوند

1- تعیین مقدار پول‌توجیبی

در اولین مرحله قبل از دادن پول‌توجیبی به فرزند شما باید محاسبه کنید که توانایی پرداخت چه مقدار پول‌توجیبی را به فرزند خوددارید؛ یعنی این‌که شما تصمیم می‌گیرد که چقدر می‌توانید به فرزندتان پول‌توجیبی بدهید برای این کار می‌توانید با همسر خود نیز مشورت کنید و درنهایت به یک عدد مشخصی برسید که با توجه به شرایط هر خانواده‌ای این عدد متفاوت هست و برای هر فرزند با توجه به سن و جنس و میزان هزینه‌های آن‌ها نیز این مقدار می‌تواند متفاوت باشد و حتماً باید این را در نظر داشته باشید که بتوانید در موعد مقرر تحت هر شرایطی بتوانید این مبلغ را پرداخت کنید.

پول‌توجیبی

همچنین باید به این نکته توجه شود که والدین در هر شرایط اقتصادی باید مبلغی معقول به فرزندان خود بدهد تا او از همان دوران کودکی حقیقت زندگی را بشناسد. مبلغ پول‌توجیبی باید به نحوی باشد که فرزند با رعایت اقتصاد بتواند آن را مدیریت کند؛ نه آن‌قدر زیاد که کار به ولنگاری برسد و نه آن‌قدر کم که بودونبودش فرق چندانی نداشته باشد.

 وقتی آن مقدار برای خودتان مشخص شد می‌توانید با فرزندتان صحبت کنید و با او در ارتباط به مقدر پول‌توجیبی وارد مذاکره بشوید.

2- توافق بر سر نحوه تعیین خرج کردن پول‌توجیبی

یکسری از موارد هست که می‌توانید توافق کنید که فرزند شما با پول‌توجیبی خود بتواند بخرد و یکسری موارد و نیازهای فرزندان را نیز هنوز شما بر عهده می‌گیرید و مسئولیت تأمین آن‌ها را به فرزندتان نمی‌سپارید. این موارد را نیز از قبل مشخص می‌کنید که این موضوع نیز با توجه به شرایط خانوادگی هر فرد متفاوت است؛ یعنی نمی‌توان یک نوع رفتار را برای تمامی خانواده‌ها در نظر گرفت.

3- پایبند بودن به توافقات انجام شده

یکی از مواردی که در ارتباط با پول‌توجیبی مطرح است این می‌باشد که به قوانینی که می‌گذارید و توافقاتی که انجام می‌دهید پایبند باشید و سعی کنید آن قوانین همیشه اجرا بشوند و پایدار باشند. و به‌هیچ‌وجه چیزهایی را که توافق کرده‌اید که فرزندتان با پول‌توجیبی بخرد دیگر شما تهیه نکنید.

4- توافق در ارتباط با زمان افزایش پول‌تو‌جیبیی

با توجه به شرایط کشور ما و نرخ تورمی که وجود دارد نمی‌توان یک مقدار پول‌توجیبی تعیین کرد و آن را برای چندین سال ثابت در نظر گرفت؛ بنابراین بایستی این مقدار را در طول زمان افزایش داد و بهتر آن است که از قبل این توافق را با فرزندانتان داشته باشید که در چه زمان‌هایی و بعد از چه مدت مقدار پول‌توجیبی آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

5- نوع هزینه‌های پول‌توجیبی

سعی کنید در ابتدا میزان پول‌توجیبی که به فرزندتان می‌دهید آن مقداری باشد که بتواند با آن هزینه بخش معینی از چیزهایی را که دوست دارد از قبیل خوراکی خاص یا بازی و تفریح مدنظر خودش را تأمین کنید؛ و در مورد بچه‌ها کوچک‌تر هم نیازی نیست که خیلی قانون‌های محکم و سختی را دراین‌ارتباط در نظر بگیرید. البته در ارتباط به سنین بالاتر متفاوت هست و برای فرزندان بزرگ‌تر بهتر است که با آن‌ها مذاکره بکنید و ببینید که چقدر هزینه‌دارند، چه‌کارهایی انجام می‌دهند، چه کلاس‌های می‌روند و این رفت‌وآمدها چقدر هزینه دارد و شما می‌توانید چه مقدار از آن‌ها را در قالب پول‌توجیبی پوشش بدهید و چه مقداری را خارج از پول‌توجیبی به عهده می‌گیرید و موارد این‌چنینی را با فرزندتان مشورت کنید و با او به یک توافق کامل برسید.

نحوه استفاده از پول‌تو جیبی

از پول‌توجیبی به‌عنوان تشویق و تنبیه استفاده نکنید

موضوع بسیار مهمی که در ارتباط به پرداخت پول‌توجیبی بایستی والدین در نظر داشته باشند این است که طبق توافقی که با فرزندشان انجام داده‌اند در زمان مقرر این مبلغ را پرداخت کنند و هیچ موقع نباید پرداخت آن را منوط به انجام دادن وظایف کودک خود بکنند. این نوع برخورد باعث می‌شود که بچه‌ها شرطی بشوند و در قبال انجام دادن کارهایی که وظیفه آن‌ها هست نیز درخواست دریافت پول بکنند و این توقع در آینده آن‌ها را با مخاطراتی روبرو خواهد کرد. همچنین نبایستی برای تنبیه کودکان از قطع کردن پول‌توجیبی آن‌ها استفاده کرد. کودکان باید بدانند که انجام دادن برخی از کارها جزئی از مسئولیت آن‌ها است و در صورت انجام دادن و یا انجام ندادن آن‌ بازخواست می‌شوند؛ و بهتر است که برای تشویق یا تنبیه از پول استفاده نشود و برای تشویق از هدیه‌های غیر نقدی استفاده شود.

پول‌توجیبی

ما می‌خواهیم از طریق «حق انتخاب» و «مسئولیت»، به فرزند خود یاد بدهیم که چگونه از پولش استفاده کند و او را در اندوختن تجربه در این راه یاری کنیم. به همین جهت استفاده از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای تنظیم پاداش و تنبیه کودک، هدف اصلی این وسیله تربیتی را خنثی می‌کند.

برای مشاهده مقاله هشت اشتباه والدین که آینده فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد می توانید از این صفحه دیدن بفرمایید.

پول‌توجیبی یک تمرین خوب هست که از طریق آن مدیریت پول را یاد می‌گیرند

برخی از والدین با دادن پول‌توجیبی چندان موافق نیستند و ازنظر آن‌ها پول‌توجیبی تفکر مستمری‌بگیری و کارمندی را در بچه‌ها ایجاد می‌کند که در یک‌زمان مشخص، مبلغ مشخصی را دریافت می‌کنند. این‌گونه هم می‌توان فکر کرد ولی چنانچه از مقوله پول‌توجیبی به‌صورت صحیح استفاده شود می‌توان آموزش‌ها بسیار مهم، قدرتمند و مؤثری را زمینه‌های مالی به فرزندانمان انتقال بدهیم، می‌توانیم باورهای خیلی زیادی را در خصوص پول و ثروت در فرزندانمان ایجاد کنیم. خواسته یا نخواسته درهرصورت بچه‌ها با مسئله پول درگیر خواهند شد و چنانچه آموزش‌های مربوط به مدیریت مالی و هزینه‌ها را یاد گرفته باشند نگرانی‌های والدین در خصوص فرزندانشان نیز کمتر می‌شود؛ بنابراین به فرزندانتان هم آموزش مالی بدهید و هم اختیار‌های مالی بدهید که خیلی چیزها را یاد بگیرد قبل از اینکه کارهای بزرگ‌تر و شراکت‌ها بزرگ‌تر و موضوع‌ها اقتصادی بزرگ شود و آنجا خواسته باشد ندانسته رفتارهایی انجام دهد که ضررهای مالی بزرگی را به خودش و شما وارد کند. با پرداخت پول‌توجیبی با عددهای خیلی کوچک‌تر و مدیریت کمتر می‌توان در کودکی به بچه‌ها یاد داد و به آن‌ها فرصت ضرر و زیان و یا سود را داد تا تجربه کسب کنند.

پول‌توجیبی را فقط در زمان مقرر پرداخت کنید

اگر زودتر از زمان مقرر پول فرزندتان تمام شد، زودتر از موعد مقرر به او پول پرداخت نکنید. با این کار چگونگی مدیریت پول را به او خواهید آموخت و چنانچه به این موضوع توجه نداشته باشید هیچ موقع فرزندتان آن آموزش‌های که از طریق پول‌توجیبی می‌توانست در ارتباط با مدیریت مالی و هزینه‌ها کسب کند را فرا نخواهد گرفت. البته می‌توانید گاهی که کودکتان پول بیشتری نیاز دارد در قالب‌های دیگری مانند قرض دادن یا خرید ستاره‌های جدول تربیتی او و مواردی دیگری به او پول پرداخت کنید. البته این موارد نیز نباید به‌صورت مداوم به‌گونه‌ای که تبدیل به عادت برای کودکان و وظیفه برای والدین شود صورت پذیرد.

پول را به صورت‌های مختلف به فرزندانتان پرداخت کنید

در سن‌ها پایین‌تر می‌توانید به شکل سکه به شکل اسکناس‌های بزرگ‌تر پرداخت کنید و این‌که آن‌ها اعداد و ارقام را یاد می‌گیرند، با پول‌های مختلف آشنا می‌شوند هم‌چنین یاد می‌گیرند که برای خرید یک‌چیز چه مقدار پول باید بپردازند و هم این‌که با گرفتن بقیه پول خود با پول خورد کردن هم آشنا می‌شوند.

فرزندانتان را از همین ابتدا موظف کنید گزارشی از هزینه‌هایشان داشته باشند

در ارتباط با این موضوع نیز برخی از خانواده‌ها مقاومت می‌کنند و نظرشان این هست که با پرسیدن این موارد اختیارات بچه‌ها در خصوص پول‌توجیبی‌شان از آن‌ها گرفته می‌شود و به عبارتی بچه‌ها این گزارش دهی را سین جین کردن خودشان می‌دانند ولی دراین‌ارتباط نحوه سؤال پرسیدن بسیار مهم است، نوع گفتن، نوع پرسش شما، نوع رفتار شما و واکنش شما در خصوص پاسخ فرزندتان که با پولش چه‌کاری کرده است بسیار مهم و تأثیرگذار است؛ و هدف از این کار یا هست که فرزندان یاد بگیرند که پولشان را چگونه خرج کرده‌اند، چه خرج‌هایی ضروری و چه خرج‌هایی غیرضروری هستند؛ و کجا با هیجان خریدی که لازم نبوده را انجام داده‌‌اند؛ و از این طریق مدیریت هزینه‌ها را یاد می‌گیرد و متوجه می‌شود که چطور از پول‌توجیبی خود استفاده بهتری داشته باشد.

بهتر است پدر و مادر با همدیگر پول‌توجیبی را به فرزندشان پرداخت کنند

یعنی وقتی‌که پول‌توجیبی به فرزند پرداخت می‌شود پدر و مادر هر دو حضورداشته باشند و این پول فقط از طریق یکی از والدین پرداخت نشود که ارتباط مالی یک‌طرفه بین یکی از والدین و فرزند در این خصوص ایجاد بشود.

اثرات مثبت دادن پول‌توجیبی

مهم‌ترین نتایجی که پرداخت صحیح و اصولی پول‌توجیبی برای بچه‌ها در پی خواهد داشت شامل این موارد می‌شود که از این طریق آن‌ها روش‌های درست خرج کردن، مدیریت هزینه‌ها و درک تفاوت بین نیازها و خواسته‌ها را یاد می‌گیرند همچنین به برنامه‌ریزی برای نحوه هزینه کردن پول‌توجیبی خود افزایش صبر دررسیدن به خواسته‌ها و مقاومت در برابر لذت‌های زودگذر را نیز تجربه خواهند گرد و درمجموع برنامه‌ریزی و هدفمندی در زندگی را فرا خواهند گرفت و از طریق ایجاد حس مسئولیت‌پذیری و کسب قدرت در تصمیم‌گیری اعتمادبه‌نفس و خودباوری آن‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *